Dodano: 26-04-2021 autor: LuxBryle

Czy wybór okularów zawsze jest prosty i łatwy? Niekoniecznie. Największą udręką miłośników mody okazuje się ich odpowiednie dopasowanie do kształtu twarzy, które z kolei można podzielić na kilka rodzajów. Niektórzy mogą się nad tym głowić, po co przejmować się taką błahostką. Przecież nie ma to wielkiego znaczenia. Jak się jednak okazuje, wybór odpowiednich oprawek ma ogromny wpływ na finalną stylizację, a nawet odbiór przez inne osób. W poniższym tekście postaramy się opisać, w jaki sposób dopasować okulary do kształtu twarzy - zapraszamy!

Dlaczego warto dobrze dobierać oprawki?

Przede wszystkim zawsze warto pamiętać o przysłowiu „jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Doskonale opisuje ludzkie skłonności do oceniania innych jedynie tylko po samym wyglądzie. Często nawet nieświadomie zauważa się niedopasowanie elementów garderoby lub ich wątpliwą jakość, a następnie wyraża się krytykę. Nie inaczej jest z okularami. Nieodpowiedni dobór do kształtu twarzy, zamiast w ciekawy sposób podkreślać cechy danej osoby, może nierzadko zaakcentować i uwydatnić jej wady. Można temu jednak łatwo zapobiec…

...przez dobór okularów do twarzy

Wyróżnia się 4 kształty twarzy: okrągłą, owalną, trójkątną oraz kwadratową. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się dobieranie oprawek na zasadzie przeciwieństw. Przykładowo, dla kobiety o okrągłej twarzy przydadzą się kanciaste okulary damskie - prostokątne lub kwadratowe. Dlaczego? Gdyż okrągłe mogłyby uwydatnić pełne policzki czy podbródek. Sprawdźmy więc, jakie oprawki pasują do danych kształtów.

Twarz okrągła

Jej główną cechą jest to, że wysokość oraz szerokość twarzy okazuje się stosunkowo podobna. Przeważnie wyróżnia ją też niskie czoło, pełne policzki i zaokrąglony podbródek. Jak zostało wspomniane już wcześniej, w tym przypadku warto wybrać okulary prostokątne albo kwadratowe. W każdym razie powinny być mocno zarysowane, co optycznie wyszczupli całą twarz.

Twarz owalna

Dla osób o owalnej twarzy wybór okularów z pewnością okazuje się bezproblemowy. Dlaczego? To urodzeni szczęściarze, ponieważ ten kształt umożliwia dopasowanie niemalże każdego rodzaju oprawek - od prostokątnych, przez okrągłe, a nawet i po ekstrawaganckie kocie oczy.

Twarz trójkątna

Mocno zaznaczone, ostre i kanciaste rysy, wysokie i szerokie czoło oraz szpiczasta broda z niewielkim podródkiem - nic dodać, nic ująć, jest to twarz trójkątna. W takim przypadku odpowiednio dopasowane okulary powinny nieco złagodzić rysy. Jakie modele będą najbardziej pożądane? Zdecydowanie okrągłe lub owalne.

Twarz kwadratowa

By uniknąć nieco monotonii, w tym przykładzie wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację. Kobieta, której twarz jest równie wysoka, jak szeroka, z mocno zarysowaną linią szczęki, policzków oraz skroni poszukuje okularów przeciwsłonecznych. Innymi słowy, jej twarz idealnie wpisuje się w plan kwadratu. Z całą pewnością powinna unikać oprawek geometrycznych czy kanciastych. Co będzie dobrym wyborem? Odpowiednie okażą się okulary lustrzanki damskie cechujące się łagodnymi kształtami, czyli okrągłe lub owalne.

Z całą pewnością wybór okularów nie należy do łatwych zadań, co - jak zostało wskazane w tekście - nie dotyczy jednak osób o twarzy owalnej. Od czego warto zacząć? Przede wszystkim należałoby określić posiadany kontur twarzy. W tym celu konieczne jest zaczesanie włosów do tyłu i rozpoczęcie oceny. Ewentualnie można zarysować kształt na lustrze - na przykład szminką albo innym kosmetykiem. To świetny i prosty sposób dla każdego, kto chce sprawić sobie nowe oprawki - niezależnie czy chodzi o okulary zerówki, przeciwsłoneczne czy korekcyjne.