Dodano: 26-04-2021 autor: LuxBryle

W życiu niektórych osób nadchodzi taki moment, gdy stają przed zadaniem zakupu pierwszych okularów korekcyjnych. Jak się za to zabrać i o czym pamiętać? Wreszcie może też zrodzić się w głowie pytanie o to, jaki wariant jest najlepszy, skoro w sklepach jesteśmy wręcz zalewani zróżnicowanymi modelami? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście. Zapraszamy do krótkiego poradnika o tym, jak wybrać swoje pierwsze okulary!

Jak dobrać okulary korekcyjne?

Już na samym wstępie należy zaznaczyć, że w okulary korekcyjne można zaopatrzyć się tylko wtedy, gdy mamy za sobą wizytę u optyka. Jest to istotne, ponieważ w innym przypadku źle dobrane szkła, zamiast pomagać, pogorszyłyby wadę wzroku. Kiedy takie szkła są przydatne? Okulary korekcyjne przydają się zarówno przy krótkowzroczności, dalekowzroczności, jak i przy astygmatyzmie, który jest bezpośrednio związany z zamazywaniem się widzianych przedmiotów. Czy to wszystko, o czym należy pamiętać? Oczywiście, że nie, bo ważne jest również…

...wzornictwo okularów korekcyjnych

Mimo że podstawowym zadaniem, do jakiego są stworzone okulary korekcyjne damskie i męskie jest poprawa jakości widzenia, to nie należy zapominać o ich aspekcie wizualnym. Może nasuwać się jednak pytanie - czy okulary są obecnie modne? Oczywiście, że tak! Eksperci z zakresu ubioru i stylizacji jasno wskazują, że dobrze dobrane oprawki są trendy. To zresztą jeden z powodów, dla którego niektórzy decydują się na noszenie tak zwanych „zerówek”. Jakie warianty są najczęściej wybierane?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że zarówno męskie, jak i damskie okulary występują w różnych wariantach pod względem kształtu. Dostępne są między innymi oprawki okrągłe, prostokątne, owalne, pilotki czy tak zwane kocie oczy. O tym, jak dobrać je do kształtu twarzy, opisywaliśmy w jednym z poprzednich wpisów. Poza tym na rynku można znaleźć różnorodne modele pod względem samej konstrukcji opraw. Najpopularniejsze są te wykonane z plastiku - na ogół nieco grubsze - jak i te stworzone z metalowego drutu. Jak je dobrać? Na ogół przyjmuje się, że osoby o ciemnych włosach powinny zainteresować się oprawkami w kolorze czerni czy srebra, a posiadacze jasnych fryzur - złote lub brązowe.

Czy jest coś, o czym jeszcze warto pamiętać?

Warto też pamiętać o tak zwanej zasadzie brwi. Na czym ona polega? Chodzi w niej o to, że oprawki nie powinny sięgać powyżej linii brwi, gdyż niezastosowanie się do tej reguły mogłoby spowodować zakłócenie proporcji twarzy. Nie powinny się także stykać z policzkami. Wśród rzeczy, o których warto pamiętać, jest również to, że obecnie sprzedawane modele z założenia mają cechować się funkcjonalnością. Właśnie z tego względu coraz większa liczba producentów tworzy oprawki z nakładką polaryzacyjną. Czym się charakteryzują? Z pozoru są to zwykłe oprawy, jednak istnieje możliwość przyczepienia do nich wcześniej wspomnianej nakładki, która zmienia okulary korekcyjne w przeciwsłoneczne. Swoiste 2w1.

Niektórym osobom okulary korekcyjne będą musiały towarzyszyć już całe życie, a tym samym będą stanowić jeden z elementów ich codziennego fasonu. W związku z tym warto przyłożyć się do ich skrupulatnego doboru po to, by jeszcze bardziej podkreślały wygląd ich posiadacza. Poza samą estetyką powinny być również wygodne oraz funkcjonalne, a przede wszystkim muszą skutecznie poprawiać jakość widzenia. Warto też pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek problemów z wyborem czy decyzją dobrym pomysłem okaże się skorzystanie z pomocy pracowników sklepów z okularami. Chętnie doradzą i dobiorą najbardziej pasujące oprawki tak, aby każdy był w pełni zadowolony.